Χρυσοπράσινο Φύλλο

Το σχολείο μας συμμετείχε στο διεθνές δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελλάδας – Κύπρου ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ για τη διετία 2019-2021, με το πλαίσιο λειτουργίας του δικτύου διασχολικών συμπράξεων με το σχολείο είναι το Γυμνάσιο «Πετράκη Κυπριανού» της Λάρνακας και τη διετία 2017-2019 με το Ιδιωτικό Γυμνάσιο “ΟΛΥΜΠΙΟΝ” της Λευκωσίας.

Σκοπός του περιβαλλοντικού μας προγράμματος είναι να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας και την τοπική κοινωνία σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και της φύσης ώστε να βοηθήσουμε την Γη να θεραπευτεί και να θυμίσουμε στους ανθρώπους ότι αυτός ο πλανήτης είναι το σπίτι μας. «Είμαι πολίτης όχι της Αθήνας ή της Ελλάδας, αλλά ολόκληρου του κόσμου.» (Σωκράτης)

Για να δείτε την εργασία των μαθητών μας για τον ορυκτό πλούτο της Ελλάδας, πατήστε ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε  βίντεο με σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τον ορυκτό πλούτο της Ελλάδας.

Βίντεο 1

Βίντεο 2